GSO Test

FGB and Committee Membership 2019-2020

Name & Committee

Category

Appointed by

Term of Office

 (no. of years & end date)

Responsibilities

 

Pecuniary Interests/Staff Relationships/Governance at other schools

Kirstie-Anne Sangway

Curriculum, Resources

Headteacher

GB

 

n/a

 

M Hughes, decorator

Kevin Cleveland

Resources, 

Pay Committee

Co-opted

GB

4

13/05/2023

Chair of FGB

NIL

Jini Cherian

Curriculum, HT Performance Panel

Local Authority

Cty Cllr

4

29/11/2020

 

NIL

Malgorzata Piechocka

Curriculum

Staff

Staff

4

15/01/2022

NIL

Grant Waring

Resources

HT Performance Panel

Pay Committee

 

     Co-opted           GB 4          20/11/2021

 Health and Safety                Governor

 

                     NIL

Vacancy 

Co-opted

 

4

 

 

 

Lucy Dovey

Curriculum

Pay

 Co-Opted  GB 4  25/09/2021

 SEND Governor

Safeguarding/CP Governor

Chair of the Curriculum Committee

 

 NIL

 Sarah Adam

Resources

Co-Opted  

GB

13/09/2020

 Development and Training Governor

Teacher at school

NIL

Jane Buggy

Curriculum, HT Performance Panel

 

Parent Parents 4 22/05/2021 Vice Chair of Governors          NIL

Joanne Adams

Curriculum

Parent 

 Parents

 4

 11/11/2022

 

 NIL

 Andrew Geary

Resources, Pay Committee

Parent

Parents

4

11/11/2022

 Chair of the Resources Committee

 

Governor at an Infant School

Former Governors

 

 

 

 

 

 

Bob Farrington Co-Opted Governor GB 4

Resigned:

12/03/2019